in

17. IEEE Türkiye Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi

IEEE, 160 ülkedeki 500.000’i aşkın üyesiyle kâr amacı gütmeden bilim ve teknoloji alanında insanlık yararına ileri teknoloji için çalışmalarını sürdüren dünyanın en büyük teknik organizasyonudur. Dünya genelinde 10 alt bölgesi bulunmaktadır. Üyelerinin %27’ sini öğrenciler, kalanını ise akademisyenler ve profesyoneller oluşturmaktadır. Bu yapı Dünya’ da 2699, Türkiye’ de 104 farklı üniversitede mevcuttur. IEEE Türkiye, yılda bir kez “IEEE Türkiye Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi” isimli uluslararası kongrede bir araya gelmektedir.

Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde 16.’ sı gerçekleşen kongrede yapılan seçimle Balıkesir Üniversitesi, 17. IEEE Türkiye Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi’ nin ev sahibi olmaya hak kazandı. 23-27 Ağustos 2019 tarihlerinde Balıkesir’ de etkinlik kapsamında Dünya’ nın ve Türkiye’ nin dört bir yanından 48 farklı üniversiteden, alanında uzman akademisyenlerden, sektörün önde gelenlerinden, IEEE ve IEEE Türkiye yöneticileri olmak üzere toplamda 300’ ü aşkın katılımcı ağırlandı. 47’ si Balıkesir Üniversitesi öğrencisinden oluşan koordinasyon ekibi olmak üzere Balıkesir dışından katılım sağlayan 260’ ı aşkın katılımcı Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi’ nde ağırlandı.

Üniversitelere verilen kontenjan dahilinde sadece IEEE üyelerinin katılabildiği etkinlikte, IEEE Türkiye seçimleri, çeşitli teknik çalıştaylar (workshop), mühendislik alanında ar-ge çalışmaları, seminerler, tez yarışması ve sunumlar gerçekleşti. Teknik çalıştaylardan bahsetmek gerekirse katılımcılar eş zamanlı olarak; güneş enerjisi ile çalışan araç; bireysel arduino mikrodenetleyici kartı; nabız ölçer sensör projeleri gerçekleştirilirken bir grup da yapay zeka ve bulut teknolojileri hakkında projelerini gerçekleştirdi.

IEEE Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu’nun Akademik Danışmanlığını yürüten Dr. Öğr. Üyesi Sayın Sabri BİCAKCI, Topluluk Başkanı Sayın Merve BAYIR ve Etkinlik Eş Koordinatörleri Sayın Hilal GÜNEŞ & Artun Taha SU önderliğinde 47 kişilik bir ekiple birlikte Balıkesir‘ de düzenlenen dev etkinliğin çalışmaları Temmuz 2018’ den beri devam etmekte. Etkinliğin platin sponsorluğunu Edremit Belediyesi ve uniKuni, altın sponsorluğunu ise Balıkesir Üniversitesi, BUBYO Uygulama Oteli ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üstlenmiştir. Bu kurumların yanı sıra gümüş, bronz, destek ve ürün sponsoru kategorilerinde toplam 30’ u aşkın kurumun desteği söz konusudur.

23 – 27 Ağustos 2019’ da Balıkesir dışından gelen 250 kişinin misafir edildiği etkinlikte; dünyanın önde gelen ilk 100 bilim insanından biri olan Prof. Dr. Derviş Karaboğa;  NATO, IBM, AB gibi önde gelen kurumlarda çalışmış elektrik elektronik mühendisi Eray Altılı; IEEE’ nin tıp ve mühendislik alanında çalışmalar sürdüren EMBS alanında üst düzey yönetici ve ABD merkezli bir biyoloji şirketinin kurucusu Dr. Colin Brenan; IEEE Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Tunçer Baykaş ve Dr. Öğr. Üyesi Göktürk Poyrazoğlu; Bulut Makine Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sabit Bulut; EkoRE CEO’ su H. Serhan Süzer, Pazarlama Direktörü Simay Akar; IoT Türkiye kurucusu Can Güleren; Extra Loyalty Solutions kurucuları Levent Eryiğit ve İrem Tüzünalper; IEEE Genç Profesyoneller Başkanı Ayhan Epik; Genç TESİD Yürütme Kurulu Başkanı Tugay Aktaş; sosyal konuk olarak da yazar Canan Duman konuşmacı olarak katılım gösterdi. Etkinlik detayları ve iletişim için kongre.ieeetrsb.org veya ieee.balikesir.edu.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak ücretsiz olarak yayımlanan bilim ve teknoloji dergisi Foton’ da yer alan etkinlik hikayesinin yer aldığı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz, Bilim ve Teknoloji Dergisi Foton’un 6. Sayısı Yayında!

IEEE İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa GETEK'19