in

Dünyada Kodlama Hareketi ve IEEE TÜRKİYE SSP Etkisi

KODLAMA SAATİ HAREKETİ NEDİR?

Günümüzde bilgisayarlar insanlar için çok önemli bir değere sahiptir. Artık birçok alanda -tarım, sanayi, teknoloji, eğlence, moda gibi- bilgisayar programı ile çalışan araçlar kullanmaya başladık. Aklımıza ilk gelen teknolojik cihazların yanı sıra, her gün kullandığımız ev araçlarında, bindiğimiz ulaşım araçlarında, ödeme yaptığımız kasalarda, aklımıza gelebilecek çoğu teknolojik cihazlarda bir bilgisayar programı yani kodlama bulunuyor.

Hayatımızda bu kadar kodlamanın yer almasına rağmen çoğu insanın bu konu hakkında bir bilgisi olmaması ise korkunç bir gerçekten ibarettir. Ancak bunu aşmak için bilgisayar programcıları kod yazmayı öğreten, görsel öğelerle kolay ve eğlenceli hale dönüştüren çok güzel uygulamalar geliştirmişlerdir. Bu uygulamalardan her yaştan ve her meslekten insan yararlanabilir.

Bu kodlama dünyasında çocukları küçük yaştan itibaren kodlamaya alıştırmak ve onlara kod yazmayı aşılamak için yapanlar tarafından yılın seçilen bir haftası kodlama saati yapılmaya başlanmıştır. Kodlama Saati, bir saatlik bir etkinliktir. Anaokulu çağından itibaren her yaştan öğrenci, çeşitli otomatik yönlendirmeli öğreticilerden istediğini seçebilir. Bu öğreticilere herhangi bir modern tarayıcı, tablet, akıllı telefon veya bilgisayar kullanarak erişilebilir.

Dünya’da kodlama saati 180’den fazla ülkede 100 milyondan fazla öğrenciyle küresel bir harekete sahip. Bu nedenle öğreticiler 40 dilde sunuluyor. Herkes, her yerde bir Kodlama Saati etkinliği düzenleyebilir.Bu etkinlikleri düzenlerken Code.org, Tynker, Lightbot ya da CodeSpark gibi sitelerden de yararlanılabilir.

DÜNYA VE TÜRKİYE ‘DEN İSTATİSTİKLER

Peki kodlama hayatımızda bu kadar öneme sahip kodlama eğitimleri Dünya’da ve Türkiye’de ne sıklıkla veriliyor?

Avrupa’da kodlama eğitimlerinin önemi 2013 yılından önce hissedilmiş ki çalışmalar 2013 yılında başlamıştır. Birçok tanınmış bilişim şirketleri (Google, Microsoft vb.) bu alanda yatırım yapmışlardır. Kodlama öğrenmek isteyen her yaştan insan da bu fırsatlardan gittikçe daha fazla yararlanmaya devam ediyor.

.

http://codeweek.eu/about/
http://codeweek.eu/about/

Grafikte görüldüğü gibi Avrupa ‘da her geçen yıl daha fazla alana yayılıp kodlama saati etkinliğine katılan insan sayısı artmıştır. En son 2016’da 23000 kodlama saatinde 968000 kişi katılmıştır.

 Peki ya Türkiye ne durumda?

https://www.kodris.com/parents.html?gclid=EAIaIQobChMIy83e2eDw2AIVyrUYCh2o-wMyEAAYASAAEgK3RvD_BwE

Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de kodlama eğitimleri 1. sınıftan itibaren zorunlu tutulmasına karşın Türkiye’de ise ilk okulun son dönemlerinde seçmeli olarak veriliyor. Orta okulun başlangıcında zorunlu olarak verilmesine rağmen tekrar seçmeli derse dönüyor. Bu raporlamalar bize Türkiye’de kodlama saatlerine daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarıyor.

Türkiye’de kodlama saatleri 2015 yılında başlanmıştır. İlk yıllardaki oranları bilmesek de şu an da Türkiye’de yaklaşık 7 milyon insana ulaşıldığını gözlemliyoruz.

BİZ IEEE TÜRKİYE SSP OLARAK NELER YAPTIK VE YAPIYORUZ?

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında ülkemizde de genç öğrencilerin kodlama dünyası ile tanışması, programlamanın mantığını anlaması ve kendini bu alanda geliştirdiğinde ileride neler başarabileceğinin farkına varması adına 2015-2016 döneminden bu güne ülke genelinde gönüllü arkadaşlarımız ile eğitimler gerçekleştiriyoruz.

Üniversitelerde bulunan ekiplerimiz her yıl belirli dönemlerde kendi şehirlerinde bir okul seçiyor ve bu okullardaki 4. Ve 5. Sınıf öğrencilerine önce kodlamanın önemini anlatan bir sunumi ardından da yukarıda bahsettiğimiz çeşitli uygulamalar aracılığı ile eğitimler gerçekleştiriyor.

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri ailesi olarak bu sene projeyi daha sürekli hale getirebilmek adına ekiplerimiz seçtikleri okullarda en az 2 seviye eğitim verdiler.

Bu eğitimler sayesinde çocuklar kodlama alanında daha fazla kendilerini geliştirmiş oldu.Hatta Sakarya,İstanbul,Kocaeli gibi bazı illerde bulunan ekiplerimiz eğitimleri ilerletip çocukların bu uygulamalar dışında gerçek bir programlama diline giriş yapmalarını sağladılar.

Gelin bu seneki çalışmalarımız rakamlara dökelim.

Bu yıl 23 farklı üniversite’de bulunan gönüllü ekiplerimiz ile Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplam 19 şehirde 49 oturum eğitim organize ederek tam 930 çocuğa eğitim vererek “Kodlama Saatleri” projesini tamamladık.

Peki sizler bu eğitimleri çevrenizde nasıl uygulatabilirsiniz ?

BONUS:

https://www.youtube.com/watch?v=1xRJG_TnIUU

Okuduğun için teşekkürler.

 

Bizi takip etmeyi unutma !

www.facebook.com/ieeeturkiyessp

www.instagram.com/ieeeturkiyessp

www.twitter.com/ieeeturkiyessp

 

Kaynak;

http://codeweek.eu

https://tr.code.org

https://hourofcode.com/tr

https://www.kodris.com

Asım KÖROĞLU    IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

Gülfem TOSUN     IEEE ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Öğrenci Kolu SSP Temsilcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IEEE EMBS Turkey Conference

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Konferansı (DETECH)