in

Etkinlik Raporu: IEEE KOU 5. Sektör Günleri

Geleneksel 5. Sektör Günleri’nde bu sene ülkemizce ve dünyaca ünlü firmaları IEEE KOU Öğrenci Kolu olarak ağırladık!

6 ayrı firmadan gelen konuşmacılar sektör hakkında ve tecrübeleri ile bilgi vererek merak edilen soruları yanıtladı.

İki gün süren etkinliğe 500’ün üzerinde öğrenci, akademisyen ve mühendis katılım sağladı.

Etkinliğin ilk gününde Zorlu Enerji, Aselsan, Mercedes – Benz ve Vestel’den gelen konuşmacılar ağırlandıktan sonra ikinci gününde de Borusan Enerji, Siemens’ten gelen konuşmacıların yanında Akademik Kariyer Panelinde de katılımcıların merak ettikleri sorular yanıtlandı.

1993 yılında Zorlu Enerji’nin kuruluşu ile temelleri atılan Zorlu Enerji Grubu küresel ölçekte bir şirketler topluluğudur. Zorlu Enerji’de Assistant Manager olarak çalışan Ural Halaçoğlu, Türkiye’de enerji üzerine yapılmış ve yapılacak olan çalışmalardan, enerji sektörünün geçmişten günümüze kadar olan gelişmelerinden bahsetmiş ve yöneltilen soruları cevaplamıştır.

ASELSAN 1975’te TSK’nin (Türk Silahlı Kuvvetleri) haberleşme ihtiyaçlarının milli olarak karşılanması gayesi ile başladığı etkinliklerini her yıl geliştirerek günümüze gelmiş uluslararası ölçekte bir firmadır. ASELSAN’da Kıdemli Proje Mühendisi olarak görev alan Mahmut Kayış, milli silahlar, radar sistemleri, insansız sistemler, elektro-optik sistemler ve daha birçok çalışma sürdürdükleri alan konusunda bilgilendirici konuşmalar yapmıştır. Birçok öğrencinin ilgisini çeken savunma sektörü hakkında gelen her soruya gerek oturumda gerekse oturumun bitişinde yanıt verdiği için Mahmut Bey’e çok teşekkür ederiz!

Mercedes-Benz, 1926 yılında Stuttgart’da (Almanya) kurulmuş ve 1967 yılında Türkiye’de de faaliyet göstermeye başlamış bir otomotiv firmasıdır. Mercedes-Benz’de AR-GE mühendisi olarak çalışan okulumuz elektrik mühendisliği mezunu Görkem Kırabali; otomobil sektörünün geçmişten günümüze kadar olan yeniliklerinden, geleceğin ürünü olan modern elektrikli arabalardan, Mercedes-Benz’in ileriye dönük çalışmalarından bahsetmiştir ve yöneltilen soruları özveri ile yanıtlamıştır.

Vestel; 1984 yılında kurulmuş ve 1994 yılında Zorlu Grubu tarafınca satın alınmış ülkemizce ve dünyaca tanınmış bir firmadır. Vestel’de Proje Destek ve Teşvikler Uzmanı olarak görev alan Selin Göksu; araştırma-geliştirme, yerli ürünler, teknolojik yeniliklerden söz etmiş ve öğrencilerin sorularını yanıtlamıştır.

Borusan Enerji 2007 yılında Borusan Grubu tarafından kurulmuş, tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan bir firmadır. Borusan EnBW Enerji’de Project Manager olarak çalışan Cenk Bulca okulumuzda verdiği sunumda; rüzgar enerjili santrallerin kurulumundan, santrallerin gücünden, Borusan Enerji’nin geleceğe dair çalışmalarından bahsetmiştir. Merak edilen soruları cevaplamış ve öğrencilere tavsiyeler vermiştir.

Siemens 1867 yılında Berlin’de kurulmuş ve 1856 yılında Türkiye’de de faaliyet göstermeye başlamıştır. Siemens’te Technical Sales and Business Development Manager olarak görev alan Hilmi Uysal okulumuz öğrencilerine; elektrik mühendisinin görevlerini, Siemens TIP (Totally Integrated Power) nedir sorularının cevaplarını vermiştir. Hilmi Bey’e, sorulan tüm soruları samimiyeti ve güler yüzü ile cevapladığı için çok teşekkür ederiz!

Kocaeli Üniversitesinde 2 yıl önce öğretim görevlisi olarak bulunan Prof. Dr. Feriha Erfan Kuyumcu, okulumuz Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Abut ve okulumuz Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Nevcihan Duru’ya öğrencilere tavsiyeler vermiş ve yaşadıkları tecrübelerinden öğrendiklerini anlatmıştır. Sorulan sorulara bazen esprili bazen ciddiyet ile cevap verdikleri için ve yoğun olmalarına rağmen zaman ayırıp programımıza katıldıkları için çok teşekkür ederiz.

IEEE KOU Öğrenci Kolu adına,

Nihal Dağınık

IEEE KOU Tanıtım Koordinatörlüğü Ekip Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IEEE KSÜ 5. Enerji Zirvesi

IEEE IU MÜHENDİSLİKTE TOPUK SESLERİ