in

IEEE KSÜ: General Solar Teknik Gezi Deneyimi

General solar enerji alanında uzman mühendis kadrosuyla Türkiye’nin birçok noktasında en yüksek verimle çalışmakta olan GES kurulumları gerçekleştirmektedir. General solar enerji olarak hayata geçirdiği projelerle gelecek nesillerimize enerjide dışa bağımlı olmayan , yenilikçi ve güçlü bir Türkiye bırakmayı hedeflemektedir.

24 Şubat Cumartesi günü IEEE KSÜ PES ekibi olarak Gaziantep de bulunan General solar firmasına teknik gezi düzenledik. Teknik gezimizde general soların 21 MW kurulu güce sahip olan güneş enerji santreline gidildi. Teknik gezide bizlere proje tasarımcısı  ve şantiye şefi eşlik ederek santrali gezmeye başladık ve bilgi aktarımı yapılmaya başlandı.

Ilk olarak santralde inventörler hakkında bilgi verilerek gezi başlamış oldu. Daha sonrasında ise paneller üzerinden teknik bilgiler aktarılmaya devam edilidi. Güneş enerji sisteminin teknik bilgileri verildi. Kurulum, proje çizimi, santral için nasıl bir arazi seçileceği, hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu gibi konular üzerinde bilgi aktarımları oldu daha sonra ise teknik gezi tecrübe aktarımı ile devam etti.

Tecrübe aktarımında şantiye şefi bizlere işin zorluklarının hem matematik kısmını hemde kendi hayatından verdiği örnekler ile bizlere akatardı. Bizlere bu alan ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu ve biz mühendis adaylarının enerji sektörünün öneminin farkında olmamızı ve bu farkındalık doğrultsunda yenilikçi projeler üretmemizi istedi. Ve teknik gezimiz santiye gezisinden sonra toplu fotograf çekimi ile son buldu.

1st IEEE ComSoc Turkey Conference

IEEE KSU SSP Hour of Code