in

IEEE KSU SSP Hour of Code

Kodlama Saatleri çocukların bilimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirmelerini, bilişimsel araçların (örneğin yazılım) yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, bireyler olarak yetişmelerini amaçlayan bir projedir.Oyun tabanlı uygulamalar kullanılarak 4-5 ve 6. Sınıf seviyelerindeki öğrencilere kodlama,bilim,mühendislik gibi kavramların farkındalığını yaratmayı amaçlayan aynı zamanda yaratıcılıklarının farkına varmalarını hedefleyen oldukça basit eğitimlerdir. Bizler Akşemsettin İmamhatip Ortaokulunda 5.sınıf öğrencilerine ve Ökkaş Gümüşer Ortaokulunda 6.sınıf öğrencileriyle bu çalışmayı gerçekleştirdik.

Eğitimler için code.org , codecombat.com yada Scratch gibi uygulamalar kullanılabilir.Bu uygulamalar ile çocuklar kodlama ve algoritma yazabilmek için sorunlara farklı yönlerden bakabilme ve en kısa sürede sorunu çözüm bulabilme yeteneği kazanıyor. En büyük avantajlarından biri ise programın çocukların ilgisini çekecek oyunlar ve karakterle uygulanmasıdır. Etkinlik süresi yaklaşık 1 saat sürmektedir. Etkinliği başarıyla tamamlandıktan sonra çocukları motive etmek amacıyla başarı sertifikaları verdik. Böylece hem bir şeyde başaralı olmanın sevincini yaşıyor hem de kodlamaya ilgi duymalarına yardımcı olduk.

İlk olarak çocuklara yazılımın ne olduğunu, hayatımızda nasıl bir paya sahip olduğunu kısaca aktardıktan sonra uygulamayı nasıl yapacaklarını anlattık.IEEE KSU SSP Komitesi olarak codecombat.com’u kullanmış olduk.Bu onların daha çok ilgisini çekti. Başarılı bir deneyim yaşan çocuklardan bizlerden çok daha güzel işler çıkarmış oldu. Etkinlik sırasında ve sonrasından çocukların sorunlarını yanıtlayarak kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. 1 saatlik bu etkinliği her iki okulda da ikişer saat yaparak hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin ilgilisini çekmiş olduk. Çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayarak yazılım dünyasına adım atmalarını ve de başarı belgeleri sayesinde başarmanın tadına varmalarını sağladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IEEE KSÜ: General Solar Teknik Gezi Deneyimi

Teknofestte ROCKIEEE Göz Doldurdu..