in

IEEE TÜRKİYE ÇALIŞTAYINDA SSP ETKİSİ

IEEE Türkiye Şubesi Öğrenci Kollarının yıl içerisinde gerçekleştirdiği en büyük ikinci organizasyon olan IEEE Türkiye Çalıştayı 1-4 Şubat 2018 tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde yaklaşık 40 üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşti.

            Çalıştayın üçüncü günü Hilal Gerçek ve Recep İlkbahar’ın katılımı ile gerçekleşen “Sosyal Etki Paneli” organize edildi.

            Panelistler gerek IEEE geçmişlerinde gerekse de iş yaşantılarında karşılaştıkları sosyal sorunlar ve çözümleri üzerinde yaptıkları çalışmalar ve edindikleri tecrübeleri paylaştıkları oturumda sosyal girişimin ve bunun dışında kalan yardım hareketlerinin farklılıklarına dikkat çekerek yeni bakış açıları kattılar.

            Ferhan Özkan’ın telefon ile bağlandığı oturumda katılımcılara günümüz dünyasında artık kadın erkek fırsat eşitliği ,eğitim ve kapsayıcılık, çeşitlilik gibi kavramlar üzerindeki çalışmaların arttığı yönünde aktarımlar yapıldı. Ayrıca IEEE kültürü ve iletişim ağının sektörde sağladığı faydalardan bahsedilirken IEEE bünyesinden daha fazla girişimin ve girişimcilerin çıkması gerektiğine vurgu yapıldı.

            Yine çalıştayın aynı gününde panelden sonra sınırlı sayıda katılımcı ile “Sosyal Girişim Çalıştayı” gerçekleştirildi. Bu oturumda katılımcılara belirli yöntemler uygulanarak kendilerini tanımaları, kişisel ilgi ve becerilerine göre kendi gözlemledikleri toplumsal sorunlara çözümler bulunması konusunda interaktif çalışmalar yapıldı.

            Daha sonra aynı toplumsal soruna dikkat çeken kişiler ekiplere ayrılıp bu ekipler içerisinde ilgi ve yeteneklerine göre üzerinde çalıştıkları sosyal soruna çözüm olabilecek sosyal girişimler ortaya çıkarmaya çalıştılar.

Girişimlerinin finansal süreçlerini de şekillendirmeye çalışan katılımcılara www.sanatbulur.com un kurucularından olan Recep İlkbahar tarafından bird yatırımcı karşısında sunum yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar örnek bir sunum ile aktarıldı.

            IEEE Türkiye Çalıştayında gerçekleşen bu iki oturum için Hilal Gerçek : “Çalıştaya katılarak  uzun zamandan  sonra üniversitedeki şahane gönüllülük yıllarımı tekrar hatırladım. Türkiye’nin  geleceğini belirleyen  zeki, inovatif ve fayda yaratmaya hevesli gençleriyle birlikte  üretmek beni çok heyecanlandırdı. Yeni ve sürdürülebilir  bir model tasarlayıp birlikte daha etkili çözümeler üretmek için güç ve ilham  verdi. Emeği gecen herkese çok teşekkürler. ” sözlerini kullanırken Recep İlkbahar ise :” Potansiyel girişimcileri, sosyal etkiyi bir adım ileriye taşıyacak genç arkadaşları gördükçe inancım bir kat daha arttı. Aileyle olmak tarif edilemez bir keyifliydi” cümlelerine yer verdi.

Sosyal Etki Panelini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/rvxsFu1Mz74

Bizi Takip Et !

www.facebook.com/ieeeturkiyessp

www.instagram.com/ieeeturkiyessp

www.twitter.com/ieeeturkiyessp

Asım KÖROĞLU          IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi '18

14. RLC Günleri