in

IEEEXtreme ve Şube Elçiliği

Merhaba arkadaşlar,

Ben Muhammed Taha Korkmaz IEEE Türkiye Şubesi Öğrenci Temsilciliği görevini üstleniyorum. Türk Hava Kurumu Üniversitesi 4. Sınıf Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. IEEEXtreme 9.0 Türkiye elçisiydim, benimle birlikte toplamda 5 arkadaş seçilmişti. IEEEXtreme 10.0 elçiliğine başvuru yapmayı düşünen arkadaşlar için deneyimlerimi aktarmak istedim.

IEEEXtreme Nedir?

IEEE’nin her yıl tüm dünyada düzenlediği genelde ekim ayında gerçekleşen IEEE global üyelerinin katılım sağlayabildiği alanındaki en kapsamlı kodlama yarışmasıdır. Takımlar en fazla 3 kişi olabilmektedir. Ama isterseniz tek kişi de katılabilirsiniz. Yarışmanın süresi 24 saattir. Ve yarışma başladığı andan itibaren sorular peyder pey sisteme yüklenir. Problemlerin değerlendirme kriterleri; problem sisteme yüklendiği andan itibaren ne kadar sürede çözebildiniz? Yazdığınız kodun evaluate edilme süresi ne kadar? Eğer ki sistemin belirlediği sürenin dışında ise doğru çözmüş olsanız bile sistem kabul etmemekte. Yarışmadan önce pratik yapmak için www.hackerrank.com sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca yarışma da sorular yine bu site üzerinden yayınlanmaktadır. Yanlış hatırlamıyor isem soruların zorluk seviyeleri; Moderate, Difficult, Easy şeklinde idi. Yarışma sonucunda katılan bütün takımlara IEEE tarafından sertifika gönderiliyor. Ve ilk 3’e her yıl değişen ve sizi mutlu edecek düzeyde hediyeler veriliyor. Yazılım ile ilgisi olan, algoritma kurma becerisi olan herkesin muhakkak tecrübe etmesi gereken bir yarışma. Takımınız ile yarışmadan önce ciddi pratikler yapmanız gerekmekte ve görev paylaşımınızın önceden ayarlanmış olması gerekmektedir. Sorunun analizi, algoritma geliştirilmesi ve kodun yazılması şeklinde görev paylaşımı yapabilirsiniz. Bütün dillerde kodunuzu yazabilirsiniz. Ve zamana karşı bir yarışma olduğu için motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız.

IEEEXtreme Elçiliği

Elçilik boyunca gerek yurt içi gerekse yurt dışından çok fazla kişi ile kontak halinde oluyor ve network ağınızı genişletiyorsunuz. Bu gerçekten özgeçmişiniz için ve kişisel gelişiminiz için önemli bir husus. Uluslararası, alanındaki en iyi yarışmanın Türkiye organizatörlüğü görevini üstleniyorsunuz. Kendi elçilik dönemimde Türkiye elçileri olarak bir görsel hazırlamıştık ve Tunus, Fas gibi ülkelerin elçileri de kendi ülkelerine yapmamız için istek de bulunmuştu. IEEEXtreme 9.0’a Türkiye’den 42 takım katılmıştı ve şimdiye kadar ki en yoğun katılımdı. Toplamda 2000 civarında takım yarışmıştı. Elçiliğim açıklandığı sırada Türkiye’de konuya hakim birilerini aramıştım neler yapabiliriz konusunda fakat çok bilgisi olan birilerini bulamamıştım. O yüzden biraz zorlanmıştık fakat şuan Türkiye’de IEEEXtreme daha çok kişiye ulaştı o yüzden daha rahat edersiniz.

https://www.facebook.com/ieeextremeturkey/ adında bir facebook sayfası açtık ve duyurularımızı genelde buradan paylaştık. Yeni seçilecek elçiler göreviniz Türkiye de yarışmayı duyurmak ve en yüksek katılımı sağlamak. İnsanlara başvuru sürecinde yardımcı olmak ve katılıma teşvik etmek. Bunları yapabilmek için SYPC’16 büyük fırsat. Ayrıca bölge toplantılarında sunum yapabilirsiniz. IEEE Türkiye Tanıtım Koordinatörlüğü ve ITKK temsilcileri ile sürekli diyalog halinde bulunarak katılımı artırabilirsiniz. Yerel haber siteleri, dergi ve gazeteler aracılığı ile de yarışmayı duyurabilirsiniz. Başvuru esnasında takımlardan proctor istenmektedir. Bunu üniversitenizdeki IEEE danışman hocalarınızdan halledebilirsiniz. Bir hoca birden fazla takıma proctor olabilmektedir. Ayrıca sanırım Young Professional olan kişiler de proctor olabilmektedir.

Ben ayrıca yarışmaya da katıldım ufakça ondan bahsedip bitirmek istiyorum. Üniversitemiz de 5 takım olarak yarışmaya katıldık, yarışma boyunca üniversitemizde idik ve gerçekten çok güzel bir deneyim yaşadık. Bilkent Üniversitesi de bizimle aynı şekilde organizasyon düzenlediler. Elçiler olarak belirli bölgeler de toplu yarışmaya katılım organizasyonunu teşvik etmeniz gerekmektedir. Yarışmanın heyecanını ve güzelliğini emin olun ki ikiye katlayan bir unsurdur bu. Sizlere bu elçilik sürecinde elimden gelen yardımı etmeye hazırım. Şimdiden başarılar diliyor yarışmadan birkaç fotoğrafımızı sizlerle paylaşıyorum. Verdiğim email adresinden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

Muhammed Taha Korkmaz
IEEEXtreme 9.0 Türkiye Elçisi
mtahakorkmazz@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IEEE Türkiye Bilim Ödülleri Töreni 2017

Özgür Yazılım ve Gnu/Linux Sunumu