in

Kendimizi Geliştirmek için…

Hepimiz hayatın belli noktalarında kariyerimize yön vermek için belli kararlar alıyoruz. Daha iyisi için gerek teknik anlamda gerek gönüllülük anlamında projeler yürütüyoruz. Kişisel gelişime katkı sağlayacak, özgüven kazanacağımız, kendimizi bulacağımız, yeni şeyler keşfedeceğimiz ve hatta yeni ilgi alanlarımızı farkedeceğimiz platformlara dahil oluyoruz. Bunları ne için yapıyoruz sorusuna gelince de, tabi ki kendimizi geliştirmek için yapıyoruz cevabına ulaşıyoruz. Güzel bir kariyer için, daha iyi bir iş hayatı için ve en önemlisi de bunları yapıp ulaştığımız deneyim ve bilgileri bilim ve teknoloji adına, gelişim ve sorunlara çözüm bulma alanında kullanmak için yapıyoruz. Hepimiz eğitim hayatımızda bunlar için çabalıyor, bunlar için yeri geliyor uykusuz günler geçiriyoruz. Yeri geliyor bazı şeylerden fedakarlık ediyoruz. Bu yapılanlar bir bakıma kişiye, onun nasıl bir kariyer hayatı istediğine göre şekilleniyor. Çünkü herkes aynı kariyer yolunu seçmez. Bunu kişi kendi kişiliğine ve hayallerine göre şekillendirir. Kimisi büyük bir platforma öncülük ederek insanlara fayda sağlamak ve topluma seslenerek önüne katmak ve ilerlemek ister. Kimisi sorunlara çözüm bularak, icat ve buluşlar yaparak ilerlemek ister. Bunlar sadece birkaç örnek.

Bu gelişimleri sağlamak için en güzel platformlardan biri de şüphesiz, IEEE. IEEE gibi büyük platformlara dahil olarak, kendinizi hem kişisel gelişim anlamda hem de teknik anlamda birçok şey katarak geliştirebilirsiniz. Projeniz vardır, geniş kütüphanesiyle teknik bilgi ve sponsor desteği sağlar. Network ağınızı geliştirmek istersiniz, birçok etkinliğe katılarak veya etkinlikler, konferanslar, eğitimler düzenleyerek orada beraber çalıştığınız kişilerle ve hatta davet ettiğiniz etkinlik konuşmacısı, eğitimcileriyle profesyonel düzeyde ağınızı genişletebilişiniz. Bu tarz ortamlar size her zaman teknik ve sosyal anlamda bir şeyler katar. Kendinizle ilgili birçok şeyin farkına varır, kendi özgüveninizi kazanarak birçok işin üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz. Daha çoğaltılabilir birçok örnek mevcut. Kısacası kişi kendini nasıl geliştireceğini kendisi belirler.

Bunun için kişi, en başta hayallerini düşünmeli. Daha sonra bu hayallerinin gerçekle ne kadar uyuştuğuna ve bunların hangilerinin gerçekten ilgi alanına girdiğine dikkat ederek bir yol haritası çizmeli. Son olarak da bu yolda kendini en iyi yere taşımak için hangi adımları izlemeli, neler yapmalı bunları düşünmeli ve en yakın zamanda bunları uygulamaya başlamalıdır. Bu yol kişiye istediklerini, hayal ettiklerini uygulamaya ve kendini kariyer alanında geliştirmeye fırsat sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#GününFotoğrafı : Uzaya Giden İlk Primat

IEEE Turkey Computer Society Congress – CSCON' 18