in

PROJENİZE IEEE’DEN ÖDENEK BULABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda sizlere IEEE’nin “Advancing Technology for Humanity” mottosuna da uygun olan, topluma fayda sağlayacak şekilde geliştireceğiz projelereinize destek bulabileceğiniz bir programdan bahsedeceğiz.

EPICS in IEEE (Engineering Projects in Community Service)

Türkçe açılımını “Toplulukta Hizmetlerinde Mühendislik Projeleri” olarak çevirebileceğimiz bu program mühendislik öğrencilerinin bir topluluğun kendine özgü zorlukları için çözüm üretme amacı ile teknik bilgiyi uygulamalarını ve yerel hizmet kuruluşları ile birlikte çalışmalarını güçlendirmeyi hedeflemektedir.Bu hedef doğrultusunda EPICS in IEEE toplulukların kendi yerel topluluk  hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olurken öğrencileri de kariyer olarak  toplumsal kalkınmaya yönelik çalışmalar yapmaya teşvik eder.

EPICS in IEEE topluluk geliştirme çabalarınnda mühendisliği 4 katagoride toplum hizmetleri ile birleştirir.

 

Erişim ve Yetenekler

Epics in IEEE bu kategoride toplulukların erişebilirlik sorunlarını çözmek adına üniversite öğrenci kollarını, Orta okul öğrencilerini ve kâr amacı gütmeyen kuruluşları bir araya getirir.Uygulanabilir hizmetleri, çözümleri ve teknolojileri  engelli bireyler veya çocuk esirgeme kurumu gibi ihtiyaç sahibi yerlere ulastırma konusunda destek sağlar.

Eğitim ve öğrenim

EPICS in IEEE programı bu kategori dahilindeki  projeler  ile gençlerin gelecekleri için bilimin, matematiğin teknolojinin ve mühendisliğin faydalarını kesfetmelerinde yardımcı olmaya çalışır ve bu alanlarda öğrencilere uygulamalı deneyimler sunar.

Bu sayede güçlü mühendislik programlarından yoksun olan topluluklar ve okullar, konunun yeni alanlarını keşfederek yeni imkanların yanında yeni müfredat da kazanırlar.

 

Çevre

Mühendislik ve bilim, çevre konularına cevap vermek için temel çözümlerdir. Dünyanın her bölgesindeki topluluklarda çevre, teknolojinin gelişimi ve sürdürülebilirlik gereksinimi ile değişir.

EPICS in IEEE bir çok proje ile toplulukların kendilerini elektrik ve enerji,geri dönüşüm.ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için yeni yollar bulmaya yönlendiriyor.

Bu sayede genç öğrenciler çevre sorunlarının etkilerini ve mühendisliğin çözümün nasıl bir parçası olabileceğini gözlemleyebilmiş oluyor.

 

İnsani Hizmetler

İnsani Hizmetler projelerindeki deneyimleriyle öğrenciler, evsizlik önleme, uygun fiyatlı konut, aile ve çocuk kuruluşları, mahalle canlandırması ve yerel yönetim gibi mühendislik ile topluluk ihtiyaçlarının muazzam kapsamı arasındaki bağlantıları bulur. Bir proje tamamlandıktan sonra kalıcı etki yerel kar amacı gütmeyen organizasyonun katılımıyla hissedilmeye devam eder.

 

IEEE GÖNÜLLÜLERİ

EPICSin IEEE’nin başarısı için IEEE’ye gönüllü katılım gerekliliktir. Şube desteği sayesinde, belirli bir topluluğa anlamlı bir fayda sağlamak için öğrencilere yol göstererek yerel alan şampiyonlarını harekete geçirir. Hedef toplulukta deneyimli olan bölgesel bireylerin zekâlarına güvenmek(yerel mücadeleler için uzaktan çözümler düşlemenin aksine), EPICS in IEEE projelerinin başarılı olarak desteklenmesi, benimsenmesi ve sürdürülebilir olması ihtimalini uzun vadede arttırır.

EPICS in IEEE ile ilgilenen şubeler, üye öğrencileri yönlendirebilecek yerel grup liderleri belirlemelidirler. Bölgesel eğitim aktiviteleri öğrenci aktiviteleri başkanları ya da bölüm başkanları katılmayı kabul ederler. Bu koordinatörler programların yayılmasında ve fon desteğine öneri sunmak için öğrenci kollarıyla birlikte çalışmaya yardımcı olabilirler.

IEEE üyeleri, EPICS in IEEE’den fon desteği almak için önerilen projeye bir başvuru göndermelidirler.

Daha fazla bilgi almak ve başvuru göndermek için EPICS in IEEE Application (dosyasını) indirebilir ya da epicsinieee@ieee.org adresine mail gönderebilirsiniz.

 

 

TEKLİF GÖNDERMEK İÇİN

IEEE üyeleri EPICS in IEEE’den fon almak için proje tekliflerini göndermelidirler. Bu proje, kar amacı gütmeyen organizasyon partneri içermeli ve EPICS in IEEE kategorilerinden bir veya birden fazla IEEE alanları içerisindeki problemlere teknik çözüm sağlamak zorundadır. Ayrıca yerel bir lise ile işbirliği yapmak da teşvik edilmiştir.  Uygulamalar yıl boyunca kabul edilmektedir.  Başvuruda aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

Proje lideri ve alternatifin iletişim bilgileri

Kar amacı içermeyen topluluk organizasyon partneri ve misyonu,

İkinci okul partneri*

Proje süresi,

Detaylı olarak bütçe,

Proje başlığı ve vurgu,

Proje tanımlı, amacı ve metodoloji(yöntemler).

(Eğer partnerler henüz belirlenmediyse, kanıt belgesi üzerine geri bildirim içni bir ön başvuru gönderilebilir)

EPICS in IEEE grupları bildirilen teklifleri inceler ve proje liderini 30 gün içerisinde bilgilendirir.  Başvurunun kabul edildiği ve fonun sağlandığı takdirde, proje lideri teknik plan ve süreçleri, öğrenci nüfusu ve öğrenci sonuçları ile ilgili raporları EPICS in IEEE’ye sunmayı kabul eder. EPICS in IEEE ödülleri proje ile ilgili giderler için(kişisel masrafların yerine) kullanılır. Genellikle ödül aralığı $1000 ile $10000 arasındadır.

 

Eğitim, toplumdaki bütün hayatları iyileştirebilir – ama bu eğitim, güneş parlamıyor diye engellenmemelidir. Kenya’nın kırsal bir kasabası olan Kasiluni’deki ulusal enerji kaynaklarına ulaşım eksikliği, Kasiluni İlköğretim Okulundaki mevcut eğitim saatlerini sınırlamakla kalmayıp öğretime yardımcı elektronik araçların kullanılmasını da tamamen engellemiş durumdaydı. Öğretmenler de dersleri etkili bir şekilde planlayamıyor, öğrencilere yorucu ulusal sınavlara hazırlanmalarında yardımcı olamıyordu. Kasiluni, başkent Nairobi’ye 100 km uzakta, bölge halkından 6 farklı yaş grubundan 600 öğrenciye hizmet veren, 25 km çaplı bölgedeki tek ilköğretim okuluydu. Elektrik dağıtımı olmadığından okul geceleri güvenliği sağlamakta da büyük sıkıntılar çekmekteydi ve olası hırsızlık veya şiddet eylemlerinden kaynaklanan kayıplar konusunda da endişeliydi.

Nairobi yakınlarındaki Jomo Kenyatta Tarım ve Teknoloji Üniversitesi (JKUAT) IEEE Kenya Bölgesi Öğrenci Kolu, 2009’dan beri okulun altyapısını iyileştirmek için gönüllü çalışmalar yürütüyorlar. 2012’de IEEE Kenya Öğrenci Birliği’nden bir grup öğrenci $7,990’lık IEEE hibesi kullanarak, okula fotovoltaik güneş panelleri ve bataryaları kurdu. Projeleri JKUAT’taki diğer öğrencilerin gönüllü uğraşları ve Kenya Hükümeti’nin yeni okul binaları inşa etmeye ayırdığı Seçim Geliştirme Fonu’ndan aktarılan $4,500 ile desteklendi.

Öğrenci Birliği aynı zamanda Doğu Afrika enerji çözümlerinin lider markası Eco Technics ile olan bağlantılarını da devreye soktu. Eco Technics 3 gün içinde IEEE Öğrenci Birliği’nden 12 kişiyi güneş enerjisi teknolojileri ve kurulumları konusunda interaktif atölyelerle eğitti. Şirket aynı zamanda, çeşitli solar donanımlar ve aksesuarları da normalden daha düşük fiyatlarla öğrencilerin kullanımına sundu. Daha sonra öğrenciler teknik çizimleri hazırladı ve ilk sınıfa, görevli odasına ve müdür odasına aydınlatmaları kurdu.

Sonrasında, mühendislik öğrencileri Kasiluni’deki Ngomeni Ortaokulu’ndaki yaklaşık 100 öğrenciye kendileri güneş enerjisi teknolojileri ve kurulumları atölyeleri düzenledi. Atölye, teknoloji ve mühendisliğin toplumsal sorunları nasıl çözebileceğini özellikle elektrik mühendisliği üzerinden vurgulamış oldu.

Atölyeden sonra, ortaokulun bilim kulübü güneş panelleri kurulumunun son aşamasında mühendislik öğrencilerine yardım etti. IEEE Öğrenci Birliği, güneş enerjisi teknolojilerinin yararlarını da vurgulayarak, bilim ve teknolojinin önemini tüm topluma göstermiş oldu. Kasiluni İlköğretim Okulu Aile Birliği, proje esnasında güvenliği sağladı ve projenin tamamlanmasında sistemin sahipliğini aldı.

Tüm bu iş birliği, karanlık yerlere ışık götürmekten çok daha fazlasını yaptı:

Öğrenciler artık okula daha erken gelebilir veya daha geç saatlere kadar kalabilir, öğretmenler artık sabahları derslerini daha erken planlayabilir ve geç saatlere kadar öğrencilerine yardım edebilirdi. Bu sayede Kasiluni İlköğretim Okulu’ndaki eğitim kalitesi de artmış oldu. IEEE Öğrenci Birliği’ndeki öğrenciler de güneş panellerinin kurulumunda bizzat rol oynayarak, teorik olarak aldıkları eğitimlerini pratik olarak uygulama fırsatı buldu. Ngomeni Ortaokulu’ndaki öğrenciler güneş teknolojisi ve elektrik mühendisliği konusunda daha çok bilgi sahibi olurken mühendislik alanındaki kariyer olanaklarını da tanımış oldu.

Kasaba halkı şimdi, okul için, Kenya Seçim Geliştirme Fonu başta olmak üzere Her Çocuğa Bir Laptop (One-Laptop-Per-Child) gibi enstitülerden daha fazla destek bekliyor.

Derler ki, ışık, nereden gelirse gelsin güzeldir. Toplumun farklı yerlerindeki birçok birey bu proje sayesinde, güneşin enerjisinden de yararlanarak, Kasiluni İlköğretim Okulu öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hayatlarına güneş gibi parlamak, Kenya’daki eğitim olanaklarını aydınlatmak için bir araya gelmiş oldu.

 

Okuduğun için teşekkürler.

 

Bizi takip etmeyi unutma !

www.facebook.com/ieeeturkiyessp

www.instagram.com/ieeeturkiyessp

www.twitter.com/ieeeturkiyessp

 

Kaynak;

http://epics.ieee.org/

Çeviri ;

Beyza Beyaz         IEEE Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Kolu SSP Temsilcisi

Gülfem Tosun      IEEE ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Öğrenci Kolu SSP Temsilcisi

Sinem Han            IEEE İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Kolu Mentörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

IEEE EMBS Turkey Conference