in

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

Fark yaratmak, öncü olmak, kendi işini kurmak; fikir, start-up, şirket, ekip, azim, motivasyon, yenilik, yaratıcılık ve daha fazlası. Evet, bahsettimiz tüm bu kavramlar eğer ilgiliyseniz girişimcilik kültüründe sıkça duyabileceğiniz kavramlardır.

Peki bu kültüre değer, fayda, etik, farkındalık gibi kavramları da eklediğimizde karşımıza çıkacak yapı ne olacaktır? Evet, “Sosyal Girişimcilik”.

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri çatısı altında bu yazımızda sosyal girişimciliği ele alıyoruz. Gelin önce sosyal girişimin tanımını yapalım.

 

SOSYAL GİRİŞİM NEDİR ?

Sosyal Girişimcilik toplumsal sorunların çözümünde serbest piyasa esaslı yöntemleri benimseyen bir yaklaşımdır. Sosyal girişimler, ticari olarak kurulan ama amacı toplumsal sorunlara çözüm getirmek olan girişimlerdir.

Sosyal girişimci ise, kâr etmeyi amaçlayan ama elde ettiği kârı, topluma fayda üretmek için kullanan girişimcidir.

Diğer bir tanımla sosyal konuları tutkulu ve derinlemesine önemseyen, farkındalık yaratmak, problemleri çözmek ve ihtiyaçları karşılamak için inovatif teknikleri kullanan, bu sosyal konuların değişikliği üzerine çalışan kişidir, değişim mimarıdır denilebilir.

GİRİŞMCİ VE SOSYAL GİRİŞİMCİ

Girişimci ve sosyal girişimci arasındaki farklılardan ve benzerliklerden bahsetmek gerekirse; Girişimci sürdürebilir maddi faydayı maksimize ederken sosyal girişimci sürdürülebilir sosyal faydayı maksimize etmektedir. Girişimci maddi kazanç ve iş modelinden heyecan duyarken sosyal girişimcinin motivasyonu içseldir, başkalarına fayda sağlamaktan ve dünyayı daha iyi bir yere getirebilmekten heyecan duyar.

Ancak her ikisi de çözüm odaklı, kararlı ve yenilikçidir. İstediği işi nasıl yapabileceğine kafayı takmış, zorluklar karşısında yılmaz, vazgeçmezler.

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK İÇİN GELİR KAYNAKLARI

Sosyal girişimcinin mevcut girişiminde var olan iş-gelir modelinin dışında devlet fonları, kurumsal sosyal sorumluluk bütçeleri ve bireysel bağışçılar gibi çeşitli alanlardan da gelir elde etme imkanları vardır.

TÜRKİYE’DEN SOSYAL GİRİŞİM ÖRNEKLERİ

Girişimcilik ve sosyal girişimcilik kültürünün son yıllarda ülkemizde de yayılmaya başlaması başarılı sosyal girişimleri de beraberinde getirmiştir.

1Genç1Gelecek,Otsimo ve Fazla Gıda girişimleri bu kapsamda örnek gösterilebilir.

1 GENÇ 1 GELECEK

Lise düzeyindeki gençleri, yeni çağ ile birlikte gelen gereksinimler ve gelecekte aranacak nitelikler konusunda bilinçlendirmek ve yenilikçi bakış açısı ile tasarlanan projelere yönlendirmek amacıyla onları üniversite öğrencileri ile buluşturan bir sosyal girişimdir.

www.1genc1gelecek.com

 

OTSİMO

Otsimo Otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimi akıllı cihazlar aracılığı ile evde verilmesini amaçlayan ve ebeveynler tarafından bu eğitimlerin denetlenebildiği bir sosyal girişim uygulamasıdır.

www.otsimo.com

 

FAZLA GIDA 

Fazla Gıda, işletmeler için etkin atık yönetimi platformudur. Gıda işletmelerinin satılmayan ürün stoklarını etkin yöneterek talep fazlası ürünlerden ekonomik ve sosyal değer yaratılmasını sağlayan bir sosyal girişimdir.

www.fazlagida.com

Sosyal girişimcilik, gerçekten istediğiniz yerde olmadığınızı fark ettiğinizde başlar. Sosyal girişimcilik, aldığınız eğitimin sizi güçlendirmesi ile başlar. Sosyal girişimcilik, dünya çapında neye sahip olmak istediğinize karar verdiğinizde başlar.

Başarılı sosyal girişimciliğin anahtarı, içinizdeki sese kulak vererek kalbinizle beyninizi senkronize edecek yolu bulmakta yatar.

Okuduğun için teşekkürler.

BONUS

Caner Pınarbaşı ile Sosyal Girişim Webinarımız https://www.youtube.com/watch?v=qZErs-cYouI

Asım KÖROĞLU

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[TEST] İcatlar Hakkında Ne Kadar Bilgilisin?

PROJENİZE IEEE’DEN ÖDENEK BULABİLİRSİNİZ