in

Yapay Zeka Nereye Gidiyor ?

Yapay zeka… Günümüzün en can alıcı konularından oldu. Zamanla insanların yerini alacağı düşünülüyor ve bunun için büyük çalışmalar yapılıyor. Robotlar bu denli iş yaparken, bu denli gerçekçiliğe yaklaşırken bu işin nerede son bulacağını düşünüyorsunuz ? Bu kadar ileri düzeydeki gelişimler hayatımıza ve daha doğrusu geleceğimize ne denli etki edecek ? Aslında bunun çıkarımını, son zamanlarda dünya gündemine düşen Robot Sophia’nın bir cümlesinden yapabiliriz. ‘’İnsanlığı yok edecek misin ?’’ sorusuna ‘’İnsanlığı yok edeceğim.’’ cevabını veren bir robot ileride daha da geliştirilince ne tür şeyler yapabilir diye düşünceler aklımızı kurcalamaya başladı.

https://www.youtube.com/watch?v=JAdZtjkSSSwhttps://www.youtube.com/watch?v=zfax19Z9STg

Aslında bu olaya iki şekilde bakabiliriz. İlkinde, bunu bir espiri olarak kabul edelim. Bir robotun espiri yapabilecek şekilde konuşması, belki şuan bazılarımıza normal gibi gelse de, teknolojinin bunu sağladığını görmek şaşırtıcı. Bu demek oluyor ki, bir robot şaka yapabilecek kadar ve hatta yeri geldiğinde bir zirveye konuşmacı olarak katılacak kadar ileri düzeyde geliştirilebiliyorsa, daha ileri teknoloji ve gelişimin birleşimiyle, çok daha fazlasını yapabileceğini kanıtlamış oluyor. İkinci durumda ise, bunu bir espiri olarak değil, gerçek bir düşünce olarak kabul edelim. Bir robotun, canlı olmayan bir nesnenin, insansı düşüncelere sahip olarak fikir belirtmesi, gerçekten takdir edilecek bir çalışma olduğunu ortaya koyuyor. Ancak şu da göz ardı edilmemelidir ki, bu kadar gelişime açık bir alanda şimdiden bunları yapabilen bir robot, ileride çok daha fazlasını yapabilecektir.

Küçükken izlediğimiz bilim-kurgu filmlerindeki robotların dünyayı ele geçirmesi, insanlar ve robotların savaşları gibi olayların ileride gerçekten gerçekleşebilme olanağını da akıllara getiriyor. Eğer bilim-kurgu filmlerinde geçen olayların sonraki yıllarda gerçek hayatta karşımıza çıktığını, bunların gerçekleştiğini düşünürsek, robotların da yıllar sonra sektörde yerlerini aldıkça, insanların yerine geçtikçe bilim-kurgu filmlerinin gerçekleşebileceği düşüncesi hiçte uzak görünmüyor.

Diğer akıllara gelen bir olay da, Facebook’un yapay zekasının kendi dilini geliştirmesi. Mühendislerin olumlu bir gelişme ortaya çıkararak insanlığın hizmetine sunduktan sonra kendi başına hareket eden ve hatta kendi dilini geliştiren bir yapay zekaya dönüşmesi korkuya neden oldu ve tehlike arz ettiği söylenerek kapatıldı. Yapay zeka geliştikçe, gelecekte tehlike arz edebilecek olmasına rağmen nasıl oluyor da, şuanda hayatımıza girmişken ve gittikçe gelişme kaydedebiliyor ve yapay zekaya daha da teşvik ediliyor ? Elon Musk ve Stephen Hawking’ in yapay zeka uyarıları da, şüphelerimizde doğruluk payı olabileceğini ortaya koydu.

BBC’ye konuşan Hawking, yapay zekanın çok geliştiğini ve faydalı olduğunu ancak insan zekasını geçebilecek bir düzeye gelmesinden endişe duyduğunu söyledi.

Hawking, “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi.

ALS hastası olan Hawking’in, yapay zeka teknolojisi aracılığıyla konuşabildiğini de unutmamakta fayda var.

Musk, yapay zekânın insanlık için en büyük tehlike olabileceğini söyledi. 

Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak yapay zekanın insanoğluna hükmedeceği kehanetini defalarca farklı platformlarda dile getiren Elon Musk, bunun çözümünün insanların da yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasından geçtiğini daha önce defalarca dile getirmişti.

Yapay zekanın bir tarafta gelişmeye ve geliştirilmeye teşviklere devam ederken, bir tarafta da bir an önce durdurulmalı gerektiği çağrısı devam etmekte. Hiç şüphesiz işe yarayacak bir teknoloji, ancak getirdiği avantajlardan daha fazla dezavantajları olacağa benziyor ve şimdiden bunun sinyallerini veriyor.

Şu unutulmamalıdır ki, teknoloji hayatımıza kolaylık getirmek için sürdürülüyor ve geliştiriliyor. İnsanoğlu teknolojinin değil, teknoloji insanoğlunun oyuncağı olmalıdır. Aksi takdirde teknoloji bizi kendi içine çekerek, insanoğlunu kötü amaçlara ve kötü senaryolara sürükleyerek benliğimizi kaybettirmekte ve bize bunu alıştırmaktadır. Umarız ki, yapay zeka teknolojisi de, insanoğlunu esir almadan kontrol altında, faydalı olarak gelişimine devam eder.

Biyoteknoloji Söyleşileri

Sanayi – Üniversite İş Birliği !